+36 30 371 5180 | 1112 Budapest, Nevegy köz 2. 

blog

Középpont Jógastúdió | Valter Éva

A női kör beszippantott és megtartott magának

Miért választottad hivatásodul a kismamák és családok segítését?
Az életemben az otthon, család, gyermek témakörök mindig is nagyon fontos területek voltak. A gyermekvállalás, valamint a gyermekem felnevelése életem legközpontibb témája volt: 17 évig mindent ez alá rendeltem, elsődleges prioritással bírt.
6 éves koromtól tudatosan orvosnak készültem. Aztán egy váratlan svédcsavart vett az életem, elengedtem az orvosi egyetem vágyképét, és műszaki informatikus üzemmérnök és műszaki tanári diplomákat szereztem.
Amikor dolgozni kezdtem a szakmámban, gyorsan rájöttem, hogy a multik világa és az informatika nem az én utam. Munka mellett elkezdtem magam átképezni: energetikai gyógyászatot, kristálygyógyászatot, pszi sebészetet, asztrológiát, temészetgyógyászatot, gyógymasszázst és kineziológiát tanultam. Visszahívott a gyógyítás alternatív utakon.
A jógával 14 évesen kerültem kapcsolatba, és szerelem lett első látásra. Elsősorban Sivananda és Iyengar jóga tradíciókban gyakoroltam, de jártam gerincjóga, hatha, női és kundalini jóga órákra is. Elvégeztem a Padma Jógastúdióban a kismama jóga oktatóképzést, és szinte azonnal beleszerettem ebbe a szakterületbe, a női kör beszippantott és megtartott magának, immár 14 éve.
Amikor a kismamák anyukává váltak, arra kértek, végezzem el a babás jóga oktató képzést, mert szeretnének a babáikkal hozzám visszajönni. Később a gyermekjóga oktató képzést is elvégeztem, hogy tovább tudjam kísérni ezeket a gyerekeket a jóga útján, majd összeállítottam egy 6 órás Komplex Szülésfelkészítő Programot is, amely a babát váró párokat az apás szülésre készítette fel. Ez a program azóta 7 órásra duzzadt és nagy sikerrel fut havi rendszerességgel, most már 13 éve – nagyon sok párt segített hozzá szép szülésélményhez.
A babás jóga anyagából egy 4 órás Babafejlesztő Műhelyt is összeraktam mozgásfejlesztő terapeuta kolleganőm szakmai lektorálásával.
Egyre inkább megfogalmazódott bennem az igény, hogy az összegyűlt tudást hozzáférhetővé tegyem. Ez adta az inspirációt az Aquarius Élet-Mű-Hely Alapítvány létrehozására. Egyértelmű volt, mint ahogy a neve is mutatja, hogy ez az alapítvány az életművem lesz, és mindent megpróbáltam belerakni, amivel csak hozzá tudok járulni ennek a kis országnak a fejlődéséhez.
Mit látsz, hogy mi a legnagyobb kihívás a várandós kismamák számára?
Egyrészt bizonyos élethelyzetben érkezik a baba, ami nem mindig ideális, lehet, hogy éppen nehézségek vannak a párkapcsolatban, a családban, vagy a munkahelyen. Azután a várandósság által okozott testi változásokkal, komplikációkkal, lelki hullámzásokkal is meg kell küzdenie a kismamának. Az egészségügyi ellátórendszer sem tökéletes Magyarországon. A munkahelyen sem mindig elfogadó a főnök, a kollégák, ugyanúgy terhelik őket, mintha nem is lennének várandósok. Azután ott van a szülésre való felkészülés, a szüléstől való félelem, különösen első babás kismamáknál.
Középpont Jógastúdió | Valter Éva
Mi a legnagyobb kihívás a friss anyukák számára?
A friss anyukáknak egyrészt a kórházi napok szoktak nehézséget jelenteni. Amikor pedig hazamennek, az egyik legnagyobb kihívás a szoptatás, ezért tervezem, hogy egy Szoptatási Műhelyt is létrehozok.
Az is probléma, hogy szétestek a nagycsaládok és amikor a friss anyukák hazamennek a kórházból, egész nap teljesen egyedül vannak a babával és fogalmuk sincs róla, hogy mi a normális, és mi nem. Sokszor a párkapcsolat sincs felkészülve – különösen az első gyermek érkezésekor – arra, hogy a kapcsolat dinamikája megváltozik, család születik, megjelenik az apa- és anyaszerep, amibe bele kell állni, miközben ott van ez a pici, magatehetetlen lény, az óriási felelősség. Jó lenne jobban felkészíteni a párokat, hogy ápolják a párkapcsolatot is a frissen született család építése mellett, hogy kevesebb legyen a válás, és boldogabbak legyenek a családok.
Hogy látod a kispapák/leendő apukák szerepét? Hogyan tudod őket segíteni?
Nagyon megváltozott a társadalmi elvárás az apukákkal szemben, kezd kifakulni az a tradicionális családi felállás, ahol az anyák otthon nevelik a gyermekeiket és az apukák családfenntartóként működnek.
Végeztek kutatást arra nézve, hogy milyen hatással van a gyerekekre, ha az apa az első pillanattól részese a gyermek életének, és minőségi időt tölt vele. Azt találták, hogy azokban a családokban, ahol ez megvalósult, ott a lánygyermekek később veszítik el a szüzességüket; továbbá mindkét nem esetén a gyerekek sokkal jobban teljesítettek a verbális, logikus, racionális képességekben, úgyhogy én mindig arra biztatom a párokat, hogy az apák vegyenek részt a gyerekekkel való foglalkozásban már pici baba kortól. Az apák sokkal lazábbak, más a kezük érintése, más a dinamizmusuk – óriási élmény a babának, ha az apával is rendszeresen tud kapcsolódni.
Megszületett az apás szülés fogalma, amire a Komplex Szülésfelkészítő Program felkészíti a férfiakat is, megtanulják hogyan tudnak segíteni vajúdó párjuknak masszázzsal, etetéssel, itatással, különféle praktikákkal; megismerhetik a szülés anatómiáját, pszichológiáját, így megértik az egész folyamatot.
Mi a legszívmelengetőbb a hivatásodban?
Amikor reggel arra ébredek, hogy kapok egy üzenetet vagy egy emailt az egyik kismamámtól, aki épp megszült, és kapom a csodálatos fotókat a ragyogó mosolyú anyukáról, akin nem is látszik a szülés fáradsága, csak a nagy boldogság; és kapom a gyönyörűbbnél gyönyörűbb babafotókat, az egyik angyalibb, mint a másik; és ez bearanyozza az egész napomat. Nap nap után ebben az áldásban részesülök.

hírlevél

Iratkozz fel a hírlevelünkre, ahol sok hasznos információval látunk majd el, hogy nagyobb betekintést nyerhess stúdiónk életébe.

további bejegyzések